Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żywcu | ul. Zielona 7, 34-300 Żywiec | tel./fax (0-33) 861 47 01 | sekretariat@mosir-zywiec.pl | BIP MOSiR
Aktualności
26-11-2018

SAUNA- To musisz wiedzieć ...Część III

Jeśli chcesz poprawić urodę

W saunie twoja skóra rozgrzewa się do ok. 40 stopni Celsjusza. Wydzielany pot ma zasadniczo za zadanie obronić organizm przed przegrzaniem. Zarazem wraz z nim z organizmu wydalane są toksyny i wszelkie zanieczyszczenia skóry. Gruczoły łojowe odblokowują się, co sprzyja usunięciu nadmiaru sebum. Osoby z cerą trądzikową, tłustą, mogą wiele zyskać dzięki saunie, jednak powinny się na nią zdecydować po konsultacji z dermatologiem. Trądzik wprawdzie najczęściej jest naturalnym objawem dojrzewania, jednak wyjątkowo nasilony (nawet jesienią, czyli w swoim sezonie), wymaga leczenia u specjalisty, czasem środkami dostępnymi jedynie na receptę.

To musisz wiedzieć ...
Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie ich po sesji, najlepiej wodą mineralną lub naturalnymi sokami. Pamiętajmy też o kremie i balsamie do ciała. Po saunie skóra jest wyraźnie oczyszczona, lepiej ukrwiona i bardziej gładka. Skóra lepiej przyjmuje wszelkie kosmetyki. Jednak ważne jest, aby były one naturalne i przebadane dermatologicznie. Kosmetyki nakładamy na ciało starannie umyte. Takie też powinno być, nim do sauny wejdziemy.

 

 Parafrazując przysłowie „Jeśli jesteś w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin” – będąc w saunie, zachowuj się jak prawdziwy saunowicz. Wtedy masz gwarancja niesamowitych wrażeń i pełni relaksu.

Zatem kilka zasad, które mogą się przydać nowicjuszowi ….

- Przed sauną zawsze bierzemy prysznic, a potem starannie wycieramy się do sucha.

- Sauna to miejsce dla golasa, ewentualnie okrytego ręcznikiem (jeśli nie jesteśmy sami).

- Pierwszy saunowanie nie powinno trwać dłużej niż kwadrans.

- Nie korzystamy z sauny zaraz po posiłku lub po spożyciu alkoholu.

- Biżuteria i makijaż? Zapomnij, jeśli nie chcesz się poparzyć.

- Wypicie litra wody przed sprawi, że będzie co wypocić.

- W saunie, na co zwracają uwagę bywalcy, nie rozmawiamy. Wprawdzie dla niektórych osób to niewykonalne :) To nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i zdrowia. Zasadniczo ciepłe powietrze powinno dostawać się do organizmu przez nos, nie usta.

Ale uwaga … Będąc w saunie fińskiej staramy się oddychać ustami, płytko, dotykając językiem górnego podniebienia tuż przy zębach (górnych jedynkach). Zwłaszcza jeśli jesteśmy na naparzaniu. Oddychanie nosem może spowodować obrzęk śluzówki nosa i czasowe jego przytkanie

- Jednorazowy pobyt w środku powinien trwać ok. 10 minut. Można leżeć, bądź siedzieć, na ławach, jednak osoby leżące na dwie minuty przed wyjściem powinny usiąść.

- Ława ma znaczenie. Na początek wybieramy najniższą tu panuje też najniższa temperatura. Wraz z oswajaniem się z warunkami panującymi w saunie, przenosimy się wyżej.

- Po dostatecznym wygrzaniu ciała (co objawia się przede wszystkim potem), koniecznie myjemy dokładnie całe ciało letnią wodą pod prysznicem, a dopiero potem schładzamy się wodą o temperaturze 12-20°C zaczynając od nóg .

- Zazwyczaj zaleca się, by powyższe czynności powtórzyć trzy razy.

ściąga w skrócie :

Dokładny prysznic
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w beczce)
– Relaks
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w beczce)
– Relaks
– Sauna
– Prysznic (ciepły)  i schłodzenie się (np. w beczce)
– Relaks
– Dokładny prysznic
– Oliwka
– Szatnia

 

Ale uwaga …

Po prysznicu, przed wejściem na saunę ZWŁASZCZA FIŃSKĄ wycieramy się do sucha ! Kropelki wody na skórze mogą poparzyć. A nawet jeśli nie poparzą to nagrzewają się zamiast naszego ciała i saunowanie jest wtedy mniej efektywne.

- Zawsze po zabiegu w saunie zaleca się około 20-30 minutowy odpoczynek.

- W czasie pobytu w saunie możesz poczuć się gorzej. Wówczas spokojnie, powoli wstań i wyjdź z kabiny. Odpocznij na leżaku kilka minut - na pewno wszystko wróci do normy. Jeśli nie, poproś kogoś z personelu o pomoc.

 

 

 

Źródło: www. gazeta.zdrowie.pl

Źródło: www. cabines.pl

Źródło: www. sauna.wloka.pl

Źródło: www. polskietowarzystwosaunowe.pl

Źródło: www. saunal.pl

Fotografie
< powrót do listy

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żywcu
ul. Zielona 7, 34-300 Żywiec

tel./fax (0-33) 861 47 01
e-mail: sekretariat@mosir-zywiec.pl

Rachunek bankowy:
PEKAO S.A. 56 1240 4142 1111 0000 4826 6037

© MOSiR Żywiec 2013
Projekt i wykonanie: